(ŠTENĚ 3.díl)

Na to, kolik pohybu náš pes přesně potřebuje, bohužel žádné tabulky neexistují. Avšak většina veterinářu,trenérů i chovatelů se shoduje na tom, že příliš pohybu může ublížit, stejně tak jako jeho nedostatek.

Často se stává, že jsme z nového pejska tak nadšeni, že máme chuť s ním chodit všude. Štěně ale potřebuje především hodně odpočívat. Velké a aktivní rasy občas budí falešný dojem, že potřebují více pohybu. Ale právě tyto rasy trápí ortopedické problémy nejvíce (rostou rychleji a dospívají později). Proto tedy nebude nejlepší nápad, brát naše osmi týdenní štěně na tři kilometry dlouhou procházku (přestože nás pes bude bez problému stíhat). Štěně by nemělo chodit po schodech, skákat a při zvedání bychom ho měli brát pod zadkem.

Ano, malá vlčata sice se svou smečkou ujdou kilometry cest, ale zároveň nejsou člověkem po staletí šlechtěna. Nehledě na to, kolik z nich se dožije dospělosti.

Nedostatek pohybu vede k nežádoucímu chování. Např.:
ničení věcí, nepřiměřená síla při hře, přibírání na váze, štěkání, tahání na vodítku, dotěrnost, nervozita, hrabání,.....

Pamatujme na to, že pejsek nám bude parťákem po další roky. Procházky proto prodlužujme postupně, tak aby si pes zvykl. Dbejme na dostatečnou hydrataci během letního období a nepřeceňujme své síly.

Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.