Jeden z nejdůležitějších povelů! Zajistí našemu psovi bezpečí a nám dá jistotu, že ho můžeme pustit z vodítka.

Se štěnětem začneme trénovat doma. Získáme si jeho pozornost oslovením a nalákáme ho na hračku. Ve chvíli, kdy se pejsek vydá směrem k nám, vyslovíme povel (měli bychom si být jistí, že pes míří opravdu k nám). Při splnění ho samozřejmě pochválíme. Pes by měl mít pocit, že jsme zábavnější než jeho okolí. Tím zajistíme, že se k nám bude vracet rád. (Dále už je postup stejný jak pro dospělého psa, tak pro štěně ve výcviku.) Když pes pochopí, co po něm slovy nebo písknutím chceme, můžeme ho začít volat k sobě povelem a postupně vzdálenost prodlužovat.

Při trénování přivolání venku začneme v klidném prostředí a ideálně na dlouhém stopovacím vodítku. Není od věci jít ve dvou lidech. (Jakmile si totiž pes uvědomí, že jej za příchod odměníme, je možné, že se bude držet víc u nás a budeme čekat delší dobu, než ho budeme moci přivolat.)

⚠️Od psa vyžadujte příchod na první vyslovení povelu, bez zastavení po cestě a bez zbytečného otálení při zavolání.

Jsme-li na výcvik sami... pejska máme na vodítku a přivoláváme ho až ve chvíli, kdy se od nás vzdálí a všímá si okolí. Vyslovíme povel. Pokud pes nereaguje pomůžeme si vodítkem a při jeho příchodu pochválíme. Pokud jsme na výcvik ve dvou... můžeme si psa posílat mezi sebou. K obojku psa máme pro připad nutnosti stále připnuté vodítko. Vzdálenost opět postupně prodlužujeme. Jestliže pes umí povel zůstaň, můžeme jej také zapojit do výcviku. Časem přidáváme další vzruchy (např. vysypeme na zem pamlsky a psa od nich odvoláme) a střídáme prostředí. Když jsme si jisti uposlechnutím i v rušných situacích, vodítko můžeme odepnout.

💡TIP: Ve chvíli, kdy má pes tendenci od nás utíkat, nebudeme se za ním honit. Ideální je nalákat ho na hračku nebo popoběhnout na opačnou stranu.

Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.