Trest je dost agresivní slovo, ne vždy to musí znamenat fyzický trest, pojďme tedy použít jiné...
Za spravným NAPOMENUTÍM stojí (stejně jako za pochvalou) správné načasování! I když máme pocit, že jsme psa nežádoucímu chování nenaučili, většinou tomu bývá naopak. Způsobuje to pochvala v ten nesprávný okamžik. (škrábe na dveře ➡️ my otevřeme, tahá na vodítku ➡️ my následujeme, přinese si hračku ➡️ my mu ji hodíme)

Co je tedy pochvala? Pochvalou se rozumí vše, co pejskovi dělá radost. Pamlsek, hračka, hra, pohlazení, pozornost, žrádlo. Ale i to, že uděláme co po nás chce (to je vetšinou kámen úrazu).

A co napomenutí? Napomenutím chceme změnit chování psa. Ať už použitím jiné intonace (z hravé na neutrální, nikoli na agresivní), gestem, změnou pozornosti a povelem, ignorací, dotykem nebo sebráním hračky či žrádla. Pokud bere pes chování již za samozřejmé, je důležité setrvat v jeho netolerování.
Určeme si jeden druh napomenutí. Slovo NE, lusknutí prsty, nějaký zvuk, ale nepoužívejme samostatně jméno psa. (To by mělo být pouze na upoutání pozornosti)

A kdy psa máme napomenout?
Psa můžeme napomenout pouze v tu chvíli, kdy dělá, co nemá. Nekárejme psa za to, co už udělal a u čeho jste nebyli. Soustřeďme se na nácvik toho, aby takové situace nenastaly. 

Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.